Používame cookies, aby sme zabezpečili najlepší zážitok pri používaní našich stránok. Ak nevykonáte zmenu nastavenia, súhlasíte s ich používaním.

Prihlásiť

Logo vknovemesto.sk

Kalendár udalostí klubu

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

EXO hosting

TOPlist

Správna výživa pre vaše kĺby, šľachy a väzivá

Kĺbová výživa je doplnok, na ktorý sa často zabúda, no mal by patriť do suplementačného plánu každého športovca. Väčšina športovcov sa začne výživou svojich kĺbov zaoberať príliš neskoro a to až vtedy, keď kĺby a šľachy začnú bolieť. Postupným zvyšovaním záťaže počas  rokov pravidelného a rozumného tréningu môžu dosiahnuť prirodzenú odolnosť kĺbov voči takej vysokej záťaži, akú podstupujú. Avšak veľa ľudí to takto nevníma a tak sa stáva, že po určitom čase sa objavia problémy.

Najčastejšie sú to kolená. Býva to často na úrovni chrupaviek, ale aj meniskov, či šliach. Kĺb je pohyblivé spojenie kostí. Hlavica sa pohybuje v púzdre. Dokopy ich fixujú šľachy a ich styčné plochy zakončené chrupavkami obklopuje mazivo znižujúce trenie (synoviálna – vnútrokĺbová) tekutina. Tá zároveň jednotlivé časti kĺbu vyživuje, keďže chrupavky nie sú priamo vyživované krvou cez cievny systém. Vzhľadom na to, že chrupavka sa vyživuje z kĺbovej tekutiny, ktorá je tvorená cievnatou membránou, dôležité je dodávať vhodnú výživu prostredníctvom krvného riečišťa. Potrebné látky sa z krvi uvoľňujú najskôr do maziva a samotný kĺb ich odtiaľto vstrebáva a využije na obnovu, rast a produkciu ďalších látok. Hrúbka chrupavky je asi 0,5 – 6 mm. Záťaž sa vhodnou regeneráciou kompenzuje jej hrubnutím, zvýšením pružnosti a odolnosti. Okrem striedania záťaže  s dostatočným oddychom je potrebné telu dodávať prospešné látky vhodnou kĺbovou výživou, ktoré podporia regeneráciu. Je dobré ich pri športe užívať pravidelne, tým budú stále zachované potrebné hladiny týchto látok v tele.

gelo-3-complexSprávne užívanie

Preventívne stačia menšie množstvá v dávkach 1x denne. Ak však už máte problémy s kĺbmi,  zvýšte užívanie na 2x denne v odporúčaných dávkach a prípravok užívajte aspoň po dobu 3 mesiacov.

Ako si vybrať správnu kĺbovú výživu?

Dobrá kĺbová výživa by mala obsahovať zložky ako glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, kolagén a prípadne MSM. Podmienkou je, aby okrem iného obsahovala tiež dostatok vitamínu C pre syntézu vlastného kolagénu a samozrejme pre jeho antioxidačné účinky, ktoré sú pri športe veľmi dôležité.

NEZABÚDAJTE: Pri volejbale sú na vaše kĺby kladené zvýšené požiadavky a prirodzene sa rýchlejšie opotrebúvajú. Preto im potrebné živiny dodajte tou najlepšou kĺbovou výživou akou je napr. Gelo-3 complex J