Používame cookies, aby sme zabezpečili najlepší zážitok pri používaní našich stránok. Ak nevykonáte zmenu nastavenia, súhlasíte s ich používaním.

Prihlásiť

Logo vknovemesto.sk

Kalendár udalostí klubu

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

EXO hosting

TOPlist

História klubu

Jeden z najpopulárnejších kolektívnych športov zapustil korene v Novom Meste nad Váhom veľmi skoro, konkrétne v roku 1925, teda v čase, keď sa volejbal ešte len začal šíriť do sveta. Práve vďaka tomu neskôr mohol vzniknúť náš volejbalový klub, ktorý patrí k najstarším na Slovensku. Jeho história sa začala písať v roku 1945, keď sa klub so svojimi hráčmi predstavil na turnaji v Květnej, čím bola definitívne založená tradícia volejbalu, ktorý odvtedy vynikajúco reprezentoval novomestský šport.

V prvých povojnových rokoch sa okrem mužov činil aj ženský oddiel, v ktorom významnú úlohu zohrávala Mária Bernovská- Fabryová, prvá Slovenka, ktorá sa v roku 1949 zúčastnila ME v drese Československa a dokonca sa mohla pýšiť ziskom striebornej medaily. V tomto období pôsobil v mužskom volejbale takisto reprezentant Vladimír Bernovský, vynikajúci hráč a neskôr tréner, ktorý sa zaslúžil o volejbalový rast ďalších hráčskych generácií.

Najväščím úspechom v 50. rokoch bolo 4. miesto v Moravsko-slovenskej skupine 2. ligy. V tej istej súťaži sa predstavili i ženy, no napriek tomu sa ženské družstvo častejšie muselo potýkať s obdobiami útlmu a úpadku. Začiatkom 60. rokov však musela obnovovať sily i mužská zložka vtedajšieho TJ Slovan, ktorý sa potýkal s finančnými problémami i vďaka rastúcej základni hráčov. Medzi vtedajších nadšencov na strane hráčskej patrili Zdeněk Barták, Jozef Klimko, Bedřich Křižka Marián Štubňa, bratia Ladislav a Pavol Horňákovci, či Milan Ligo a na strane trénerskej Vladimír Bernovský. Táto generácia hráčov a trénerov dosiahla mimoriadneho úspechu v podobe postupu do 1. národnej ligy, čo bola v tej dobe druhá najvyššia súťaž v Československu. Práve zásluhou tohoto kolektívu sa definitívne upevnila tradícia novomestského volejbalu, ktorá pokračuje až do súčasnosti.

.

.

.

.

Najvýznamnejším medzníkom v histórii klubu pred rozdelením spoločného štátu bol zisk Slovenského pohára v 80. rokoch. V hráčskej sfére vtedy vynikali osobnosti ako Stanislav Minárik, Dušan Horňák, Peter Pastorek, Miroslav Topolčány, Dušan Vedrédy a iní. Volejbalové prostredie v tej dobe, na rozdiel od predošlých časov, malo k dispozícii svoj svätostánok - športovú halu, kde klub sídli dodnes a kde sa dočkal aj svojho najväčšieho úspechu v novodobej ére.

.

.

.

.

Tá sa začala v 90. rokoch, keď celkom nová generácia hráčov vybojovala postup do extraligy. Úplne prvá extraligová sezóna 1995/96 nebola úspešná a naši volejbalisti vtedajšiu elitu museli opustiť. Druhá šanca prišla v sezóne 2002/03, keď sa družstvo okolo kapitána Martina Minárika postupne začalo prepracovávať k medailám. Mimoriadnou udalosťou bol už zisk bronzu v roku 2005, no najväčšia senzácia pre celé volejbalové Slovensko prišla v roku 2007, keď VK Nové Mesto nad Váhom pod vedením trénera Petra Kalného získal titul Majstra Slovenska v extralige mužov. Tento úspech však nezabránil vyriešeniu finančných problémov a klub nakoniec musel dobrovoľne opustiť extraligu a od sezóny 2010/11 figuruje mužská zložka v 1. lige západ.

.

.