Používame cookies, aby sme zabezpečili najlepší zážitok pri používaní našich stránok. Ak nevykonáte zmenu nastavenia, súhlasíte s ich používaním.

Prihlásiť

Logo vknovemesto.sk

Kalendár udalostí klubu

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

EXO hosting

TOPlist

História klubu

Jeden z najpopulárnejších kolektívnych športov zapustil korene v Novom Meste nad Váhom veľmi skoro, konkrétne v roku 1925, teda v čase, keď sa volejbal ešte len začal šíriť do sveta. Práve vďaka tomu neskôr mohol vzniknúť náš volejbalový klub, ktorý patrí k najstarším na Slovensku. Jeho história sa začala písať v roku 1945, keď sa klub so svojimi hráčmi predstavil na turnaji v Květnej, čím bola definitívne založená tradícia volejbalu, ktorý odvtedy vynikajúco reprezentoval novomestský šport.

V prvých povojnových rokoch sa okrem mužov činil aj ženský oddiel, v ktorom významnú úlohu zohrávala Mária Bernovská- Fabryová, prvá Slovenka, ktorá sa v roku 1949 zúčastnila ME v drese Československa a dokonca sa mohla pýšiť ziskom striebornej medaily. V tomto období pôsobil v mužskom volejbale takisto reprezentant Vladimír Bernovský, vynikajúci hráč a neskôr tréner, ktorý sa zaslúžil o volejbalový rast ďalších hráčskych generácií.

Najväščím úspechom v 50. rokoch bolo 4. miesto v Moravsko-slovenskej skupine 2. ligy. V tej istej súťaži sa predstavili i ženy, no napriek tomu sa ženské družstvo častejšie muselo potýkať s obdobiami útlmu a úpadku. Začiatkom 60. rokov však musela obnovovať sily i mužská zložka vtedajšieho TJ Slovan, ktorý sa potýkal s finančnými problémami i vďaka rastúcej základni hráčov. Medzi vtedajších nadšencov na strane hráčskej patrili Zdeněk Barták, Jozef Klimko, Bedřich Křižka Marián Štubňa, bratia Ladislav a Pavol Horňákovci, či Milan Ligo a na strane trénerskej Vladimír Bernovský. Táto generácia hráčov a trénerov dosiahla mimoriadneho úspechu v podobe postupu do 1. národnej ligy, čo bola v tej dobe druhá najvyššia súťaž v Československu. Práve zásluhou tohoto kolektívu sa definitívne upevnila tradícia novomestského volejbalu, ktorá pokračuje až do súčasnosti..

.Najvýznamnejším medzníkom v histórii klubu pred rozdelením spoločného štátu bol zisk Slovenského pohára v 80. rokoch. V hráčskej sfére vtedy vynikali osobnosti ako Stanislav Minárik, Dušan Horňák, Peter Pastorek, Miroslav Topolčány, Dušan Vedrédy a iní. Volejbalové prostredie v tej dobe, na rozdiel od predošlých časov, malo k dispozícii svoj svätostánok - športovú halu, kde klub sídli dodnes a kde sa dočkal aj svojho najväčšieho úspechu v novodobej ére..

.Tá sa začala v 90. rokoch, keď celkom nová generácia hráčov vybojovala postup do extraligy. Úplne prvá extraligová sezóna 1995/96 nebola úspešná a naši volejbalisti vtedajšiu elitu museli opustiť. Druhá šanca prišla v sezóne 2002/03, keď sa družstvo okolo kapitána Martina Minárika postupne začalo prepracovávať k medailám. Mimoriadnou udalosťou bol už zisk bronzu v roku 2005, no najväčšia senzácia pre celé volejbalové Slovensko prišla v roku 2007, keď VK Nové Mesto nad Váhom pod vedením trénera Petra Kalného získal titul Majstra Slovenska v extralige mužov. Tento úspech však nezabránil vyriešeniu finančných problémov a klub nakoniec musel dobrovoľne opustiť extraligu a od sezóny 2010/11 figuruje mužská zložka v 1. lige západ...

Klub sa tak v nasledujúcich rokoch zameral prevažne na prácu s mládežou. Úspechy začali prichádzať pomerne rýchlo. Získali sme niekoľko desiatok medailí, či už na palubovke alebo na piesku. Už v roku 2012 sa stali staršie žiačky Majsterky Slovenska. Objavovali sme sa pravidelne na vrcholových podujatiach. Výsledkom našej práce bol prvý titul Majstrov Slovenska juniorov v roku 2015 pod vedením trénera Juraja Šujana. Na ten však nadviazal o tri roky neskôr aj ďalší úspešný tréner a bývalý hráč Martin Minárik, ktorý získal titul Majstrov Slovenska juniorov v roku 2018 na domácej palubovke...

Rok 2018 bol z pohľadu mužskej aj ženskej zložky významný. Úspechy mládeže v chlapčenských kategóriách boli podložené dlhodobou farmárskou spoluprácou s VO TJ Spartak Myjava. Z tejto partie vzišlo množstvo reprezentantov: Patrik Pokopec, Jakub Ihnát, Erik Watzka, Anrej Pollák, Michal Zeman, ktorých cesta po mládežníckych úspechoch prirodzene smerovala na Myjavu do extraligy, najvyššej súťaže mužov na Slovensku. Táto spolupráca pokračuje až do dnes.

Nášmu klubu však dlhšie chýbalo družstvo v najvyššej súťaži. Z finančných dôvodov a ako klub pracujúci v ženskej aj mužskej zložke sme vsadili na ženy. Po ich prvej sezóne v 1. lige žien v roku 2017 sa ženy v baráži prebojovali pod vedením Lucii Šujanovej do najvyššej súťaže - extraligy žien...

Po piatich rokoch v extralige sa ženám darí dosahovať stále lepšie výsledky. V roku 2021 si ženy siahli po prvýkrát na medaily v Slovenskom pohári, kde  sa stali Vicemajsterkami Slovenska. V aktuálnej sezóne 2022 ženy na čele s kapitánkou Denisou Martákovou vybojovali na palubovke súperiek prvú extraligovú medailu a obsadili v najvyššej súťaži 3. miesto. O tieto úspechy sa zaslúžili tréneri Juraj Šujan, Mikuláš Jordanov a Lucia Šujanová. Všetky významné udalosti klubu sa dejú za podpory našich fanúšikov. Zaujímavosťou určite je, že volejbalový klub VK Nové Mesto nad Váhom je prvým klubom v histórii Slovenska, ktorý sa môže popýšiť medailovým úspechov v mužskej aj ženskej extralige...

Na mládež sa vo VK nezabúda. Členská základňa klubu sa pohybuje medzi 150-200 členov. V ročníku 2021/2022 mal klub v majstrovských súťažiach mládeže prihlásených 14 družstiev. Už výsledky pred sezónou v letných pohároch mládeže naznačovali prichádzajúce úspechy. Mladšie žiačky si doviezli z Levíc titul Majsteriek Slovenska, pod vedením trénerov Patrika Rešutíka a Michala Šutovského.

Staršie žiačky na domácej palubovke pred zaplnenou športovou halou získali taktiež titul Majsteriek Slovenska, pod vedením trénerov Michala Šutovského, Lucii Šujanovej a Patrika Rešutíka.

Veríme, že budú pre extraligu vyrastať ďalšie nasledovníčky. Myšlienkou klubu je práve práca a spolupráca v regióne. O tom svedčí aj fakt, že v každej sezóne je medzi extraligistkami dostatočný počet odchovankýň. Bronzové medaily v extralige žien si VK vybojovalo ako jediný klub z pomedzi elitnej štvorky bez legionárok.

Taktiež v chlapčenskej kategórii, kde rovnako vidíme progres a množstvo talentov, si starší žiaci vybojovali účasť na finálovom turnaji majstrovstiev Slovenska a pod vedením trénerov Dávid Svitač a Martin Minárik obsadili parádne 5.miesto.

V súčasnej situácii však stále platí, že cesta spolupráce vedie na Myjavu. Samozrejme sa nebránime myšlienke, aby novomestský fanúšik videl na našej palubovke razantné údery mužov. Všetko je však podmienené dvoma základnými faktormi. Členskou základňou odchovancov, teda musí prísť nová úspešná generácia. A tým druhým faktorom je finančné zabezpečenie, bez ktorého nemôžeme uvažovať o najvyššej súťaži.  

Aktualizované: jún 2022, JŠ/DS

.